اولین گوساله ی گوزن زرد ایرانی در سایت تکثیر و پرورش فجر صفای کشت و صنعت لرستان متولد شد.
کد خبر: ۱۱۶۵۶۰۵
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۲۰:۴۵ 05 May 2024

به گزارش تابناک لرستان؛ مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان گفت: اولین گوزن زرد ایرانی در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ در مرکز تکثیر و احیای گوزن زرد ایرانی در مجموعه کشت و صنعت فجر صفا استان لرستان متولد شد.
علی سالاروند افزود:سال ١۴٠١ و ۱۴۰۲ با هدف حفظ و احیای این گونه ارزشمند و در خطر انقراض هشت رأس گوزن زرد ایرانی از دو سایت تکثیر و پرورش دشت ناز ساری و سایر مراکز تکثیر کشور به لرستان و دامنه‌های زاگرس که زیستگاه و خاستگاه اصلی این گونه در گذشته بوده، منتقل شدند.
وی با بیان اینکه گوساله‌ی تازه متولد شده در شرایط مناسب و پایداری نگهداری می‌شود، گفت:این گوزن زرد ایرانی توسط مسئولان سایت و دامپزشک مربوطه به همراه مادر تحت مراقبت است و شرایط زیستی و بستر مناسب برای زادآوری و رشد گوساله در اداره کل و مجموعه کشت و صنعت فجر صفا لرستان فراهم شده است.
مدیرکل حفاظت از محیط زیست لرستان افزود:در سال گذشته هم یک رأس گوزن زرد در این سایت متولد شده است که هم اکنون در سلامت کامل است که نشان از موفقیت این سایت جدید در احیای گونه‌های ارزشمند و در خطر انقراض حیات‌وحش دارد.
سالاروند گفت:در حال حاضر گوزن زرد ایرانی در چند استان کشور نگهداری می‌شود و همچنان تلاش برای حفظ این گونه‌ی ارزشمند ادامه دارد و با سیاست‌های سازمان حفاظت محیط زیست و معرفی آن به مناطق مختلف، روند حفظ این گونه ارزشمند در سال‌های اخیر روند خوبی گرفته است و امید‌ها برای احیای آن در خاستگاه اصلی آن استان لرستان با موفقیت زاد و ولد طی دو سال اخیر نیز دوچندان شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به در دست بررسی بودن چند سایت خصوصی برای ایجاد مراکز نگهداری گونه‌های شاخص حیات وحش در استان لرستان افزود:استان لرستان در ایجاد مراکز حفاظت مشارکتی حیات وحش با کمک بخش خصوصی و در راستای شعار جهش تولید با مشارکت مردم در کشور پیشگام است.
گوزن زرد ایرانی در سایت تکثیر و پرورش فجر صفای کشت و صنعت لرستان واقع در دامنه‌های یافته‌کوه حفاظت و نگهداری می‌شوند که نخستین و بزرگترین سایت خصوصی تکثیر و پرورش گوزن زرد در کشور است که با مشارکت بخش خصوصی و در راستای حفاظت مشارکتی از گونه‌های ارزشمند حیات وحش و ذخایر ژنتیکی ایجاد شده است.

برچسب ها: لرستان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار