مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از اقدام همگانی و همراهی همه دستگاه‌ها برای ثبت جهانی روستای گردشگری بیشه خبر داد.
کد خبر: ۱۱۶۰۰۹۸
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۰ 23 March 2024

به گزارش تابناک لرستان، عطا حسن پور امروز چهارم فروردین ماه در جلسه رفع موانع و پیگیری ثبت جهانی روستای بیشه در محوطه باغ گلستان خرم‌آباد با بیان اینکه ثبت جهانی روستای بیشه نیازمند تلاش و مساعدت همه دستگاه‌ها و همکاری بین بخشی است تا با رفع مشکلات و موانع پیش رو در سه ماهه آینده، زمینه این مهم را فراهم کنیم، اظهار کرد: مقدمات ثبت جهانی این روستا از سال گذشته شروع شده و از بین ۲۰۰ روستای کشور؛ هشت روستا برای ثبت جهانی انتخاب شده اند.

وی تصریح کرد: ثبت جهانی روستای بیشه توسط سازمان جهانی WTO (دفتر مستقر در ریاض عربستان) انجام می‌شود که باید موانع موجود در راستای ثبت جهانی را در ماه‌های جاری رفع کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با اشاره به نشست مشترک معاونت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و فرمانداری خرم آباد برای ایجاد فرصت برای ثبت جهانی روستای بیشه نیز بیان کرد: باید در ماه‌های جاری شرایط لازم را برای ثبت جهانی روستای بیشه فراهم شود و پایداری زیست‌محیطی اقتصادی و اجتماعی، شاخص‌های بهداشتی و امنیت، داشتن جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی، توسعه و یکپارچگی زنجیرۀ ارزش از اقدامات موردنیاز است.

حسن‌پور در ادامه با اشاره به رویداد جهانی «رود و ریل» نیز گفت: این رویداد مهم در روز ۳۰ فروردین جاری با حضور دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی برای اولین بار در ایران و لرستان با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی و در روستای بیشه برگزار می‌شود.

وی اضافه کرد: دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان خرم آباد نیز می‌بایست اقدامات انجام‌شده برای روستای بیشه را توسط رسانه‌ها منعکس کنند تا در پرونده ثبت جهانی قرار گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان با بیان این که روستای گردشگری بیشه در کنار راه آهن سراسری تهران به جنوب و در کنار ایستگاه راه آهن و آبشاری به همین نام در ۶۰ کیلومتری خرم آباد قرار گرفته است و آبشار بیشه چهل و هشتمین اثر ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت، ارتفاع آبشار ۴۸ متر تا نقطه برخورد با زمین است و ۱۰ متر نیز از آنجا تا وصل شدن به رودخانه سزار می‌باشد و عرض تاج آبشار ۲۰ متر است، بیان کرد: در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه‌های پُرآب متعددی دیده می‌شوند که پس از گذشتن از ایستگاه قطار آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند. به علت هم‌جواری این آبشار با چندین مجموعه زیبا همچون جنگل‌های پهناور بلوط، روستای بیشه و چشم‌انداز ایستگاه راه‌آهن بیشه می‌توان آن را یک منطقه گردشگری مناسب دانست. در شرق آبشار تپه‌های کلاه‌کوه و در شمال، کوه ازگن به آن مشرف هستند.

حسن پور ادامه داد: روستای چشمه پریان در شرق و در دوردست‌ها در ارتفاعات از کنار آبشار دیده می‌شود. ضمن اینکه ارتباط بلافصل روستای بیشه با آبشار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

برچسب ها: لرستان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار