آبرسانی به ۳۸ کانون عشایری طی فعالیت دولت سیزدهم در لرستان

مدیرکل امور عشایری لرستان از آبرسانی به ۳۸ کانون عشایری طی فعالیت دولت سیزدهم در استان خبر داد.
کد خبر: ۱۱۷۱۹۷۸
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۳:۵۹ 19 June 2024

به گزارش تابناک لرستان، هوشنگ نورمحمدی امروز در جلسه شورای عشایری با حضور رییس سازمان امور عشایر کشور با اشاره به عملکرد ۳۳ ماهه دولت سیزدهم در خصوص راه شکافی جاده‌های عشایری، مرمت و نگهداری این راه‌ها افزود: ۵۱ دهنه پل و آب نما نیز طی این مدت احداث شده است.

وی اشاره به آبرسانی به ۳۸ کانون عشایری طی فعالیت دولت سیزدهم در لرستان اظهار کرد: ۱۴۲ متر لوله کشی در این راستا انجام و ۷۲۰ مترمکعب منبع ذخیره آب احداث شده است.

مدیرکل امور عشایری لرستان ادامه داد: ۱۰۴ تانکر ۲ هزار لیتری نیز برای تامین آب در اختیار عشایر استان قرار داده شده است.

نورمحمدی یادآور شد: همچنین بیمه اجتماعی عشایر یکی از اقدامات بزرگ در کشور بود که هم اکنون هفت هزار و ۴۰۰ خانوار در استان مستمری دریافت می‌کنند و طی فعالیت دولت سیزدهم نیز سه هزار و ۱۱۶ خانوار جدید بیمه اجتماعی شده است.

وی اضافه کرد: یک هزار و ۲۰۸ دستگاه پنل خورشیدی نیز بین عشایر مناطق صعب العبور توزیع و ۶۳ هزار متر لوله پلی اتیلن در نمره‌های مختلف بین آنان توزیع شده است.

مدیرکل امور عشایری لرستان بیان کرد: تاکنون ۷۸۷ میلیارد ریال تسهیلات در زمینه‌های مختلف به عشایر استان پرداخت شده است، همچنین پارسال ۳۲ هزار تن علوفه به صورت نقد و نسیه در اختیار آن‌ها قرار داده شد و طی سه ماهه امسال ۶ هزار تن علوفه توزیع شده است.

نورمحمدی با اشاره به لزوم راه اندازی فاز دوم کارخانه خوراک دام عشایری شهرستان سلسله اضافه کرد: با توجه به نیاز عشایر به آرد، کارخانه آرد عشایری قرارداد ذخیره ۱۰ هزار تن گندم در سیلو‌های سازمان را با اداره کل غله و خدمات بازرگانی منعقد کرده است.

وی بیان کرد: همچنین امسال ۲۰۰ تن برنج و ۱۴ تن گوشت قرمز در بین عشایر استان توزیع شده است.

نورمحمدی یادآور شد: لرستان یکی از استان‌های کوچ نشین و هفتمین استان با ۱۴ هزار خانوار و جمعیتی بالغ بر ۸۳ هزار کوچ نشین است.

وی با بیان اینکه عشایر لرستان یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام دارند، ادامه داد: عشایر استان سالانه ۱۲ هزار تن گوشت قرمز و ۲۹ هزار تن مواد لبنی تولید می‌کند.

نورمحمدی با اشاره به اینکه ۸۵ هزار هکتار از زمین‌های زراعی و یک هزار و ۳۰۰ هکتار از باغات مثمر در اختیار عشایر لرستان است، بیان کرد: رییس جمهور شهید علاقه بسیاری به عشایر داشته و هر استانی که می‌رفتند ابتدا با عشایر آن استان دیدار می‌کردند.

رئیس سازمان امور عشایر کشور گفت: جامعه عشایری ۲۰۰ هزار تن از تولید گوشت قرمز کشور را برعهده دارند.

شایان نادری امروز در جلسه شورای عشایری لرستان اظهار کرد: سال گذشته به منظور افزایش تولید گوشت قرمز توسط جامعه عشایری کشور، بیش از ۱۰۰ هزار تن نهاده دامی در کشور توزیع شد.

وی اضافه کرد: این موضوع کمک بسیار خوبی برای حفظ دام و تولید گوشت قرمز بود.

این مسئول خاطرنشان کرد: جامعه عشایری ۲۰۰ هزار تن از تولید گوشت قرمز کشور را برعهده دارند.

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته ۵۰ هزار تن به ظرفیت فعلی تولید گوشت قرمز عشایر افزوده خواهد شد.

نادری به حوزه‌های گردشگری، صنایع دستی و گیاهان دارویی اظهار کرد: پرداخت تسهیلات تبصره ۱۸ در سه بخش یاد شده به عشایر به منظور بهبود معیشت این جامعه نیز در دستور کار است.

وی گفت: ضمن اینکه سایر مسائل و مشکلات جامعه عشایری استان لرستان نیز با اولویت‌بندی رفع خواهد شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار