معاون اول رییس جمهور استان خوزستان را استانی مهم، استراتژیک و تعیین‌کننده توصیف و با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که از این استان بعنوان قلب تپنده ایران یاد کردند، گفت: چشم ایران به خوزستان است و هیچ مسئولی در سطح ملی نمی‌تواند نسبت به مسایل این استان بی‌تفاوت باشد.
کد خبر: ۹۸۰۶۷۱
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۰ 24 July 2021
وی با بیان اینکه سفر دوم و مهم من به خوزستان در زمان سیلاب ۹۸ به این استان انجام گرفت. اظهار داشت: از زمان وقوع سیلاب، به استان‌های گلستان، مازندران و سپس به لرستان سفر کردم که در فرودگاه خرم آباد به دلیل باران شدید هواپیما زمین گیر شد اما با وسیله نقلیه به خوزستان سفر کردم و از سد کرخه و دز بازدید و تا اهواز زمینی سفر کرده و با مردم از نزدیک گفت وگو کردم.
جهانگیری تاکید کرد: در حادثه سیل ۹۸ نیز تصمیماتی اتخاذ شد که مقام معظم رهبری در فردای سفر‌ها به استان‌های آسیب دیده جلسه‌ای برگزار کردند که گزارش‌های بسیار خوبی در خصوص نتایج این سفر داده شد.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه در سال ۹۸ دغدغه دولت این بود که آب در سد کرخه نگهداری شود و در پایین دست رهاسازی نگردد، ادامه داد: میدانستیم که خوزستان تحمل این حجم از آب را ندارد و وزیر نیرو در آن سفر اعلام کرد که سیل در بالا دست با سرعت ۷ هزار متر مکعب در ثانیه به سمت کرخه در حال حرکت است.
وی ادامه داد: باید لحظه‌ای را تصور کرد که اگر سد‌ها نبود و قرار بود سیل حتی با سرعت ۵ هزار متر مکعب در ثانیه به مناطق مسکونی برسد چه آسیب و خساراتی متوجه این استان می‌شد که البته تصمیم گرفته شد با سرعت ۲ هزار متر مکعب در ثانیه آب کرخه رها‌سازی شود که همه کارشناسان اعلام می‌کردند این استان تحمل بیش از این حجم را ندارد و تمام مزارع و خانه‌ها زیر آب خواهد رفت.
جهانگیری همچنین به نامه وزیر کشور خطاب به هیات دولت در خصوص حل مشکلات خشکسالی و کم آبی استان خوزستان اشاره و تصریح کرد: بلافاصله پس از آن دولت مصوبه‌ای در جلسه هیات دولت آماده و به تصویب رساند.
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه در دوران دفاع مقدس توانستیم با همدلی در کشور و کمک به مردم خوزستان به پیروزی برسیم و بر مشکلات کشور غلبه کنیم، ادامه داد: با توجه به ظرفیتی که از ایران می‌شناسم و ارادتی که خدمت رییس جمهور منتخب دارم‌امیدوارم که دولت آینده بر مشکلات غلبه کند و انشااله می‌تواند مشکلات کشور را برطرف کند. من در همین مقطع و در روزی که در دولت به دنبال تصویب مصوبه‌ای برای حل خشکسالی و بحران کم آبی در استان خوزستان بود با حجت الاسلام و المسلمین رییسی تماس گرفتم که مطالبات دولت آینده نیز در این مصوبه دولت بیاید تا با سرعت بیشتری مشکلات مرتفع شود.
وی همچنین در ادامه به مشکل کم آبی و ذخیره‌سازی آب‌های پشت سد‌های این استان اشاره و تصریح کرد: دغدغه مسئولان استان و مرکز این بود که آنچه امروز در سد کارون، کرخه، دز و مارون ذخیره‌سازی شده است برای پاییز سال جاری که خشکسالی ادامه دارد و بارندگی اندک است در آن زمان ر‌ها شود. باید بزرگان و نخبگان استان در نظر داشته باشند تا در پاییز خسارتی به کشاورزی این استان وارد نشود وگرنه این آب پشت سد متعلق به مردم خوزستان است.
جهانگیری ادامه داد: من به این منظور به استان خوزستان سفر کردم تا خواسته‌های مردم این استان در زمینه آب محقق شود و کاری کنیم که در خوزستان از زراعت بهترین بهره‌برداری انجام شود.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری تاکید کرد: کسی نمی‌تواند دستورات رهبر معظم انقلاب را اجرایی نکند چرا که دستور‌ایشان برای همه در حکم قانون است، افزود: در سال ۷۵ مقام معظم رهبری دستور دادند تا در تقسیم اراضی دشت خوزستان به زمین‌های زراعی تسریع بعمل آید و کانال کشی‌های آب اجرایی شود که این دستور رهبری مربوط به اواخر دولت مرحوم آیت الله رفسنجانی بود که تا سال ۹۲ تنها ۷۵ هزار هکتار از این اراضی عملیاتی شد اما در اویل دولت و اولین سفر استانی رییس جمهور به خوزستان و اختصاص ۱. ۵ میلیارد دلار تا کنون ۳۰۰ هزار هکتار زمین از طرح و دستور مقام معظم رهبری تمام شده است که برای ۲۵۰ هزار هکتار زمین باقیمانده کار مطالعاتی فاز اول و دوم نهایی شده و بودجه آن در سال ۱۴۰۰ اختصاص یافته است.
وی ادامه داد: این دستور رهبری بود و باید تلاش‌های دولت تدبیر و‌امید در این زمینه نسبت به دولت‌های قبلی ارزیابی شود و باید انصاف را در زمان قضاوت در نظر بگیریم و مطمئنم بنایی در این دولت گذاشته شد که دولت‌های بعدی نیز تکمیل می‌کنند.
جهانگیری همچنین با اشاره به دغدغه یکی از نخبگان بختیاری مبنی بر اینکه زمین‌های بالایی طرح ۵۵۰ هزار هکتاری دشت خوزستان کمتر عملیاتی شده است، ادامه داد: برادران در سپاه پاسداران به من اعلام کردند که می‌ن‌های زیادی از جنگ ایران و عراق در این زمین‌های زراعی وجود دارد که در حال می‌ن روبی است.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: با اقدامات این دولت برداشت از کشت برخی از کشاورزان ۴ برابر شده است و دولت همواره به دنبال این بود کشاورزی استان خوزستان اقتصادی باشد و با دستور معاون اول، وزیر و دولت امکان ندارد که مردم طبق نظر آنان زمین‌های خود را زیر کشت ببرند چرا که کشاورزان به دنبال این هستند که محصولی کشت کنند که درآمد بیشتری داشته باشند که این امری عقلانی است.
وی تاکید کرد: اگر مسئولان دولت و استانی در خصوص کشت نوع خاصی از محصول مطالبی ارائه می‌کنند بر این مبنا بوده که به دلیل کم آبی محصولی با نیاز به آب کمتر کاشته شود و باید در نظر داشت که ۸۰ هزار شلتوک برای چه جمعیتی از خوزستان درنظر گرفته می‌شود و نباید مابقی استان نادیده گرفته شوند اما به خوبی می‌دانیم که با دستور هیچ مدیری نمی‌توان جلوی کشت مردم را گرفت.
جهانگیری ادامه داد: از وزرای نیرو و کشاورزی خواستم تا دغدغه کشاورزانی خرده پا که تنها چند هکتار زمین دارند برطرف شود.
معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: از شما سران عشایر و نخبگان خوزستان درخواست می‌کنم مسئله آب مورد نیاز این استان در مهرماه و آبان توجه ویژه داشته باشید و در آن زمان نگویید که چرا فصل کشت است اما آب نداریم و نخبگان در این زمینه به دولت کمک نمایند تا آنچه مصلحت است اتفاق بیفتد.
 
وی همچنین به دغدغه برخی روستاییان و عدم پرداخت مطالبات سال‌های ۹۷ و ۹۸ آنان اشاره و تصریح کرد: از استاندار پیگیری کردم و طبق دستور رییس جمهور پرداختی به روستاییان انجام می‌شود و همچنین به دنبال آن هستیم تا طبق مصوبه دولت ۲۳۰ میلیارد تومان خسارت سال ۹۸ در همین دولت پرداخت شود و نخبگان این استان این مهم را در این دولت و دولت آینده پیگیری کنند.
جهانگیری با اشاره به اینکه در قبل از پیروزی انقلاب طبق مطالعات تصمیم گرفته شده بود که یک شرکت اروپایی برای جلوگیری از بالا آمدن آب دریا به بهمن شیر و کارون و آسیب زدن به نخیلات آبادان و خرمشهر اقدام به سدسازی نماید ادامه داد: چه کسی جز دولت تدبیر و‌امید سد مارون و شبیره را اجرایی کرد که در این دولت ۴۰۰ میلیون تومان اختصاص داده شد تا این سد‌ها تکمیل شود.
وی ادامه داد: نخل‌های این منطقه خشک شده‌اند که باید به حال آن‌ها خون‌گریه کرد اما باید با همکاری سران عشایر خوزستان اقداماتی متناسب انجام دهیم تا آثار مخرب یک تصمیم در بخش‌های دیگر ظاهر نشود.
وی در خصوص طرح‌های انتقال آب از بالا دست استان خوزستان به سایر نقاط کشور ادامه داد: این دغدغه رییس جمهور و دولت از سال ۹۲ بود و امروز که ۱۱ روز از پایان کار دولت مانده است، دولت یک قدم خلاف آن سیاست حرکت نکرد و هیچ انتقال آبی انجام نشد.
جهانگیری تصریح کرد: طبق سیاست و مصوبه شورای عالی آب انتقال آب بین حوزه‌های آبی تنها برای شرب انجام شده و دولت تدبیر و‌امید به سمتی حرکت کرد که انتقال آب از دریای عمان و خلیج فارس به کرمان، یزد و به زودی به اصفهان انجام شود.
در این جلسه پیش از سخنان جهانگیری استاندار خوزستان با اشاره به اینکه بخش بزرگی از مطالبات کشاورزان از سیل ۹۸ پرداخت شده است ادامه داد: طبق دستور معاون اول ۵۰ درصد مابقی نیز به حساب استانداری‌واریز شده است و با پرداخت مابقی تمامی مشکلات کشاورزان استان حل می‌شود.
وی تدوین سند حل مشکلات چهارگانه فاضلاب، روان آب‌ها، آب‌های سطحی و سیلاب این استان را اقدام مهمی دانست که می‌تواند بخش بزرگی از مشکلات استان را مرتفع نماید.
در این جلسه سران عشایر عرب و بختیاری و نخبگان استان به طرح دغدغه‌ها، مشکلات و مسائل خود پرداختند و از مسئولان اجرایی درخواست کردند که مشکلات این استان که از دولت‌های قبلی به جا مانده است هر چه سریعتر برطرف شود.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار