روزهای آغازین سال ۹۸ بود که بارش‌های سیل آسا و جاری شدن سیل موجب شد تا لرستان به عنوان یک استان سیلزده در صدر اخبار قرار گیرد.
کد خبر: ۷۹۰۳۵۰
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۴ 21 October 2019

فروردین امسال همزمان با اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر ورود سامانهٔ بارشی متراکم در جنوب و غرب ایران، بر اثر بارندگی‌های شدید در شهرهای استان لرستان از جمله معمولان، دورود، خرم‌آباد، پلدختر و ویسیان سیل ایجاد شد.

این سامانه بارشی در ۲ موج در تاریخ‌های پنجم تا نهم فروردین و نیز موج دوم از ۱۱ تا ۱۳ فروردین موجب ایجاد سیلاب و خسارت در شهرستان‌های استان لرستان شد.

هر چند خسارت اولیه سیل در استان ۳۷۰۰ میلیارد تومان عنوان شد اما با برآوردهای جدید رفته رفته به این رقم افزوده شد تا اینکه خسارت سیل در این استان به ۱۰ هزار میلیارد تومان رسید.

در اثر سیل ویرانگر شبکه آب بیش از ۹۶۴ روستا و چند شهر از جمله شهرهای پلدختر و معمولان دچار خسارت شد به گونه ای تاسیسات آب برخی مناطق بطور کلی از بین رفت.

اگرچه از همان ابتدای بروز سیل دستگاههای مرتبط با جدیت پای کار آمدند و آب آشامیدنی شهر ها و روستاها در کمترین زمان وصل شد اما برای دسترسی مردم به آب شرب پایدار نیاز به اعتبار و همت مسئولین است.

سیل ۳۱۳ میلیارد تومان به تاسیسات آب و فاضلاب شهری لرستان خسارت وارد کرد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان می گوید: سیل فروردین ماه امسال ۳۱۳ میلیارد تومان به خطوط انتقال، شبکه آب و فاضلاب، تاسیسات و زیرساخت همچنین مشترکین خسارت زد.

حمیدرضا کرموند ادامه داد: ۱۰۱میلیارد تومان اعتبارتاکنون برای جبران خسارت سیل  اختصاص یافت که تاکنون ۶۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

وی افزود: در روز سیزدهم فروردین همزمان با سیل ویرانگر آب شرب معمولان، پلدختر و دوره چگنی به طور کامل و به دلیل شکستگی لوله های آبرسانی قطع اما در کمتر از ۷۲ و بصورت موقت وصل شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان  بیان کرد: در این مدت هرنقطه که به دلیل افت فشار و یا قطعی موقت دچار می شد با تانکر آبرسانی صورت می گرفت.

وی گفت: اکنون برای بازسازی کامل نیازمند اعتبار ویژه ای هستیم تا بتوانیم برای مهار سیلاب اقدام کنیم.

به گفته وی پس از سیل امسال اجرای خط انتقال آب، عملیات حفرچاه، همچنین مطالعات چاه های در شهرهای پلدختر، معمولان، خرم آباد، کوهدشت، دوره چگنی انجام شده است.

خطوط انتقال آب در مناطق سیلزده ۱۰۰درصد تخریب شد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری لرستان گفت: سنگینی سیل و حجم سیلاب در شهرهای معمولان، پلدختر و دورود زیاد بود بطوری که خطوط انتقال آب در این شهرستان ها از سیل اول آسیب دید و پس از سیل دوم به صورت کامل تخریب شد.

وی اضافه کرد: برای تامین آب شرب پایدار در شهرهای سیلزده نیازهای هزینه‌ای برآورد شده است و امیدواریم نگاه دولت در این خصوص ویژه باشد تا بتوانیم تاسیسات پایدار آب این مناطق را احیا کنیم.

سیل ۲۶۲ میلیارد و ۷۸۵ میلیون ریال به زیرساخت های آب و فاضلاب روستایی خسارت وارد کرد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان نیز می گوید: ۲هزارو ۸۹۶ روستا در این استان وجود دارد که ۹۷ درصد از آنها آبدار می باشند از این تعداد یکهزارو ۵۵۵ روستا بالای ۲۰ خانوار وجود دارد که یکهزارو ۴۹۷ روستا از نعمت آب شرب بهره مند هستند.

علیرضا کاکاوند افزود: یکهزارو ۴۶۸ روستا تحت پوشش شرکت آبفار می باشند و شاخص بهره مندی کل استان ۸۰.۴۲ درصد است.
وی اضافه کرد ۹۶۴ روستا با جمعیت ۲۷۴ هزار و ۹۱۴ نفر در قالب ۶۱ هزار و ۹۸۰ خانوار از سیل فروردین ماه امسال متاثر شدند.

وی گفت: سیلاب فروردین ماه به خطوط انتقال آب، شبکه توزیع آب، ایستگاه‎های پمپاژ، چاه، چشمه، پمپ، تابلو و ترانس برق تاسیسات آب روستایی ۲۶۲ میلیارد و۷۸۵  میلیون ریال خسارت وارد کرد.

وی اضافه کرد: پس از سیل  ۱۲۲ کیلومتر لوله گذاری انجام شد و ۵۲ دستگاه پمپ، ۳۸ دستگاه تابلو ترانس، ۱۸ دهنه بهسازی چشمه و قنات، ۹ حلقه حفر چاه و لایروبی و ترمیم ۱۶۸ واحد ایستگاه پمپاژ آب ترمیم و وارد مدار شد.

کاکاوند بیان کرد: استفاده از پنج دستگاه دیزل ژنراتور جهت تامین برق مورد نیاز مجتمع های آبرسانی و خدمات به ۱۸ روستا به لحاظ تسریع در انجام کار، آبرسانی به بیش از ۲۳ روستا از طریق چشمه های محلی پس از اطمینان از کیفیت و سلامت آنها، تسریع در خدمات رسانی به روستاها، ترمیم و بازسازی ۵۲۵ کیلومتر خط  و شبکه آب آشامیدنی روستاها، بازسازی و ترمیم به ۱۶۸ ایستگاه آبرسانی روستایی از دیگر اقدامات این شرکت در پساسل می باشد.

 

جابجایی ۳۷ روستا سیلزده لرستان

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان ادامه داد: ۳۷ روستا در شهرستان های پلدختر، الیگودرز، خرم آباد، کوهدشت، دلفان و چگنی به دلیل حجم خسارت وارد شده باید جابجا شدند که برای تامین آب این روستاها ۱۰۸ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی گفت: تاکنون ۲۰ میلیارد تومان اوراق به شرکت آب و فاضلاب روستایی لرستان اختصاص یافته که ۷۱ درصد یعنی ۱۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار تخصیص یافته از طریق اوراق به شرکت آبفار تخصیص یافته است.

کاکاوند بیان کرد: اکنون احداث پنج مجتمع آبرسانی روستایی برای تعداد ۱۰۳ روستا واقع در کناره های رودخانه کشکان ضروری است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار