کد خبر: ۶۰۱۰۶۲
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۳۹ 05 May 2018
تسنیم نوشت: علی‌رغم رخ دادن موارد متعدد از کشتار پلنگ توسط متخلفان در مازندران تاکنون حتی یک مورد از متهمان به پرداخت جریمه ۸۰ میلیون تومانی کشتار پلنگ محکوم نشده‌اند که علت آن احتمالا دلسوزی مجریان برای متهمان است و حاصل آن افزایش تلفات و نزدیکی پلنگ به انقراض.

دامداری که به دنبال وارد آمدن خسارت به یکی از دام‌هایش توسط پلنگ، تصمیم گرفته بود از پلنگ انتقام بگیرد با نصب تله فلزی پلنگ را به دام انداخت و با شلیک گلوله چهارپاره این پلنگ را از پای درآورد. این دامدار متخلف پس از کشتار پلنگ در منطقه جنگلی تیراندازی و شکار ممنوع لفور سوادکوه متواری شده است.

کورس ربیعی، رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران، با اعلام این خبر به تسنیم گفت: محیط‌بانان سوادکوه به دنبال شنیدن صدای شلیک گلوله عازم محل تخلف شده و لاشه پلنگ را که پس از اصابت گلوله چارپاره از پای درآمده بود به محیط‌بانی لفوز منتقل کردند.عامل کشتار این پلنگ شناسایی شده و تلاش برای دستگیری وی ادامه دارد.

وی در پاسخ به اینکه چرا علی‌رغم پرداخت بیمه خسارات پلنگ توسط بیمه، همچنان کشتار پلنگ‌ها به منظور انتقام ادامه دارد می‌گوید: بیمه پلنگ سقف معینی دارد اما تعارضات بسیار زیاد است و بیمه پاسخگوی همه درخواست‌ها برای پرداخت غرامت نیست. با این حال سال گذشته در استان مازندران 9 مورد خسارت پرداخت شده است. اما این تنها راه چاره نیست. چرا که آنهایی که موفق به دریافت خسارت نمی‌شوند، در جهت حذف عامل خسارت یعنی پلنگ اقدام می‌کنند.
ای مقام مسئول یادآور می‌شود: دامداران می‌بایست دام‌هایشان را بیمه کرده و حتما هنگام رهاکردنشان در مناطق از چوپان استفاده کنند. چرا که محلی که دام‌هایشان را رها کرده‌اند پیش از هرچیز، زیستگاه حیات وحش است و حمله گونه‌هایی چون پلنگ به گله‌های دام غیرقابل پیشگیری.
ربیعی با ابراز تاسف از این حادثه تلخ می‌گوید: جریمه 80 میلیون تومانی پلنگ هرچند به نظر بازدارنده می‌رسد اما شمشیری است دو لبه که گاه سنگین بودن آن مانع از محکوم شدن متخلف به پرداخت آن می‌شود. حالا هم امیدواریم این دامدار متخلف هرچه زودتر دستگیر شده و برابر با قانون محاکمه شود تا دستکم تا حدودی از تکرار تخلفات مشابه جلوگیری شود.
دامپروری در زیستگاه پلنگ، حادثه آفرید
علی‌رغم رخ دادن موارد متعدد از کشتار پلنگ توسط متخلفان در استان مازندران، تا کنون حتی یک مورد از متهمان به پرداخت جریمه 80 میلیون تومانی کشتار پلنگ محکوم نشده‌اند که علت آن احتمالاً دلسوزی مجریان قانون برای متهمانی است که توانانی پرداخت این جریمه سنگین را ندارند این دلسوزی اما برای متخلفان مصونیت ایجاد کرده و به افزایش تلفات حیات وحش به ویژه پلنگ منجر شده است. تلفاتی که با این اوصاف می‌رود تا پلنگ ایرانی را هم به سرنوشت دردناک ببر مازندران و شیر خوزستان دچار کند: انقراض.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار