کد خبر: ۵۷۲۰۶۳
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۴ 27 February 2018
سفارت فرانسه در تهران در اطلاعیه‌ای با اشاره به برگزاری نمایشگاه «لوور در تهران» در موزه ملی ایران از ۵ مارس (۱۴ اسفند ۱۳۹۶) تا ۸ ژوئن (۱۸ خرداد ۱۳۹۷) اعلام کرد که «ژان ایو لودریان» وزیر اروپا و امور خارجه فرانسه دوشنبه پنجم مارس (۱۴ اسفند) این نمایشگاه را با حضور «ژان لوک مارتینز» رئیس موزه لوور، در موزه ملی ایران افتتاح خواهد کرد.

به گزارش فارس ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه سه‌شنبه اول اسفند ماه اعلام کرده بود که طی روز‌های آینده به ایران و روسیه سفر می‌کند و افزود: اگر برای حل بحران سوریه اقدامی صورت نگیرد «ما به سمت فاجعه‌ای انسانی حرکت می‌کنیم.»

پیش از این لو دریان قرار بود در ماه دی به تهران سفر کند که این سفر به تعویق افتاد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز گذشته (دوشنبه) هفتم اسفند ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره زمان سفر وزیر خارجه فرانسه با بیان اینکه این سفر در دستورکار است و به زودی انجام می‌شود، به تاریخ دقیق این سفر اشاره‌ای نکرد و افزود: امیدواریم هر چه زودتر ایشان در تهران باشد.

وی افزود: با توجه به نوع رابطه ما با فرانسه و اهمیت فرانسه در اروپا موضوعات بسیاری در دستورکار دو کشور است برای رایزنی و تبادل نظر و صحبت در حوزه‌های مسائل دوجانبه و به خصوص همکار‌ی‌های اقتصادی که روند رو به رشدی را طی می‌کند و همچنین مسائل سیاسی دوجانبه و موضوعاتی که می‌تواند در حوزه غرب آسیا، خاورمیانه و خلیج فارس مطرح باشد و همچنین تحولات جهانی و مسائل اروپا و آخرین تحولات اتحادیه اروپا و موضوعاتی که برای دو طرف می‌تواند از جذابیت و کیفیت لازم برخوردار باشد.

پیش از این عنوان شده بود که سفر لودریان به تهران برای آماده سازی سفر امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه به تهران است. پیش از این برخی رسانه‌ها از طرح شروطی توسط ماکرون برای سفر به ایران خبر داده بودند.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه ۱۶ دی بهمن ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره شروط ماکرون برای سفر به ایران از جمله دیدار با مقام معظم رهبری گفت: ایران در چهار دهه گذشته نشان داده که از چه منش و روشی در سیاست خارجی و ارتباط با دول خارجی پیروی می‌کند، ما شرط پذیر نیستیم و فشار را قبول نداریم و درباره سیاست‌هایمان خودمان تصمیم می‌گیریم. اینکه مطرح شده ماکرون شروطی را برای سفر به ایران مطرح کرده، سخنی است غلط، نابه جا و کاملا اشتباه و در مقوله و چارچوب سیاست‌های ایران و جایگاه کشورمان نمی‌گنجد.

وی با بیان اینکه ریشه این مباحث را نمی‌فهم و اطلاعی ندارم، بیان کرد: ما در وزارت خارجه و سفارتمان در پاریس چیزی در این زمینه نشنیدیم و در سطح گوشه و بازار اگر گشتی بزنم چنین چیزی را نخواهم شنید.

قاسمی افزود: این سخن غلطی است و هنوز تاریخی برای این این سفر مشخص نشده و قرار بود بعد از سفر وزیر خارجه فرانسه در این باره تصمیم گیری و تفاهم شود و بعد از سفر وزیر خارجه فرانسه، می‌توانیم بیشتر در این زمینه صحبت کنیم.

این دیپلمات ارشد کشورمان عنوان کرد: دوستانی که با خبر آگاهند می‌دانند که روسای دول و جمهوری که در سفر‌های رسمی به ایران می‌آیند، طبیعتا به حضور مقام معظم رهبری می‌رسند و این امر پذیرفته شده و طبیعی در پروتکل ایران است و این را به گونه دیگری مطرح و تعبیر کردن، اشتباهی است که نمی‌دانم ریشه اشتباه از کجا نشأت می‌گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه بار دیگر با تأکید بر اینکه ایران شرط پذیر نیست، تصریح کرد: فرانسه هم در جایگاهی نیست که علی‌رغم همه همکاری‌ها و روابط رو به رشدی که بین ما هست، بخواهد برای ایران چنین پیش شرط و شروطی را بیان کند.

دوم اسفند ماه نیز ظریف میزبان وزرای خارجه هلند و اسپانیا در تهران بود و از روز گذشته نیز در سفری به منطقه بالکان و شرق اروپا در بلگراد پایتخت صربستان به سر می‌برد و قرار است در ادامه این سفر به کشور‌های بلغارستان، کرواسی و بوسنی و هرزگوین هم سفر کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار