در حالی که کمتر از یک ماه به مراسم تحلیف رئیس دولت دوازدهم باقی نمانده است یکی از رسانه های نزدیک به دولت، خبر داد: کارگروه‌های مشخص شده دولت برای معرفی وزرای پیشنهادی کارشان به اتمام رسیده و بر این اساس شنیده های خود را در این باره منتشر کرد.
کد خبر: ۴۵۷۰۱۳
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۷ 10 July 2017
 
به گزارش ایلنا، کارگروه‌هایی با حضور محمد شریعتمداری، اسحاق جهانگیری و محمود واعظی و محمدعلی نجفی کار بررسی گزینه‌های کابینه دوازدهم را برعهده داشته‌اند و نظرات خود را براساس تفکیک وزارتخانه‌های صنعت و بازرگانی، ورزش و جوانان و راه و مسکن به رییس جمهور منعکس کرده‌اند. این درحالی است که مجلس هنوز به فوریت لایحه دولت درخصوص تفکیک وزارتخانه ها رأی نداده است.
 
رییس جمهور به معاونت پارلمانی خود اعلام کرده تنها اگر مجلس تا مردادماه در مورد لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها تصمیم گیری کند این لایحه را در مجلس نگه خواهد داشت در غیر این صورت آن را پس می‌گیرد تا در میانه راه دولت دوازدهم مجبور نباشد وزرای وزارتخانه‌های تفکیک شده را بار دیگر برای رای اعتماد به مجلس معرفی کند.


تثبیت 4 وزیر در پست قبلی؟
 
این گزارش افزوده است: با نظر رییس جمهور محمد جواد ظریف برای وزارت امورخارجه، بیژن نامدار زنگنه برای وزارت نفت، قاضی‌زاده هاشمی برای وزارت بهداشت و درمان و علی ربیعی برای وزارت کار خواهند ماند و معرفی مجدد آن‌ها در پست‌های قبلی‌شان تقریبا قطعی شده است. در ادامه نیز به نقل از یک منبع آگاه خبر می دهد: معرفی سعید اردکانیان برای وزارت نیرو تا حدی قطعی شده است. برای وزارت راه گزینه‌های محسن پورسیدآقایی و محمد سعید‌نژاد به ترتیب از سوی سه کارگروه مورد نظر مطرح هستند. گزینه‌های وزارت مسکن نیز عباس آخوندی و پیروز حناچی هستند.
 
رحمانی فضلی هم می ماند؟
 
ایلنا در گزارش خود آورده است: طبق اخبار بدست آمده با وجود اینکه گزینه‌هایی همانند محمد شریعتمداری و مجید انصاری در این کارگروه‌ها برای وزارت کشور مطرح شدند و علیرغم نقدی که به عملکرد رحمانی فضلی در وزارت کشور وارد است اما برآیند نظر روحانی حاکی از ابقای رحمانی فضلی در وزارت کشور است.
 
مطرح شدن امیر دریادار سیاری و امیر سرتیپ حاتمی از ارتش برای وزارت دفاع
 
براساس این گزارش، سردار دهقان، امیر دریادار سیاری و امیر سرتیپ حاتمی برای وزارت دفاع مطرح هستند. سرتیپ حاتمی در حال حاضر جانشین وزیر دفاع است. اما گزینه‌های وزارت علوم دولت دوازدهم طبق آنچه پیش از این معرفی شده بود به ترتیب فرجی دانا، جعفر توفیقی و میلی منفرد هستند که گویا فرجی دانا با وجود درخواست شخص روحانی از وی هنوز این پیشنهاد را نپذیرفته است. از سوی دیگر گزینه سورنا ستاری به عنوان اولویت چهارم برای این وزارتخانه مطرح است. ایلنا ادعا کرد نظر مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی به ابقای فرهادی در این وزارتخانه است.
 
وزیر آموزش و پرورش تغییر می کند؟
 
براساس آمار رسیده از کارگروه‌های سه گانه معرفی وزرا رفتن دانش آشتیانی از وزارت آموزش و پرورش قطعی شده است برای ریاست این وزارتخانه زهرا شجاعی، شهین‌دخت مولاوردی و ‌مرتضی حاجی مطرح هستند که گویا مولاوردی هنوز برای پذیرش ریاست این وزارتخانه قانع نشده است. از سوی دیگر گزینه زهرا شجاعی به دلیل چالش‌های مربوط به رای اعتماد هنوز مورد قطعیت قرار نگرفته است. در وزارت ارشاد سید عباس صالحی یکی از گزینه‌های جدی است. هرچند گفته می‌شود رییس جمهور علاقه مند به استمرار حضور صالحی امیری است.
 
یک منبع آگاه در کارگروه سه‌گانه به ایلنا گفت: تاکید حسن روحانی بر این است که برخی گزینه‌ها همچون سید رضا صالحی امیری، محمد باقر نوبخت و حجت الاسلام سید محمود علوی به هر طریقی و در هر پستی در کابینه دوازدهم حضور داشته باشند. بر همین اساس برای وزارت اطلاعات حجت الاسلام سید محمود علوی قطعی شده است هرچند نام ‌ مصطفی پورمحمدی و مجید انصاری نیز برای این پست شنیده می‌شود. برای وزارت دادگستری نیز دکتر میرمحمد صادقی سخنگوی اسبق دستگاه قضا و محسن اسماعیلی عضو فعلی مجلس خبرگان رهبری و همچنین از اعضای حقوقدان شورای نگهبان از گزینه‌های جدی هستند که البته در کنار حجت الاسلام مصطفی‌پور محمدی مطرح شده است. برای تصدی وزارت اقتصاد ودارایی طیب نیا به اتفاق نظر سه کارگروه مورد نظر به عنوان گزینه اول و مسعود نیلی و تقوی‌نژاد به عنوان گزینه‌های بعدی در نظر گرفته شده‌اند. ایلنا افزوده است: در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی یکی از جدی‌ترین گزینه‌ها در صورت انتصاب محمود واعظی به عنوان رییس دفتر رییس جمهور است و البته نصرا... جهانگرد نیز به عنوان گزینه بعدی پس از این دو گزینه مطرح است.
 
وزارت جهاد کشاورزی منتظر تعیین تکلیف شهرداری تهران
 
برای وزارت جهاد کشاورزی محمودحجتی در صورت حضور نداشتن در شهرداری تهران جدی‌ترین گزینه و پس از آن عبدالمهدی بخشنده و عیسی کلانتری مطرح هستند. رضا ویسه، سید رضا نوروززاده و محمد نهاوندیان جدی‌ترین گزینه‌های کارگروه‌های تعیین شده برای وزارت صنعت ، معدن و تجارت خواهند بود. ضمن اینکه نهاوندیان جدی‌ترین گزینه در کنار محمد شریعتمداری برای تصدی وزارت بازرگانی خواهد بود. در وزارت ورزش نیز سلطانی فر و دادکان و برای وزارت جوانان محمدرضا رستمی و محمد مهدی تندگویان مطرح هستند. براساس این گزارش در معاونت علمی و فناوری رییس جمهور در صورت حضور نداشتن ستاری در وزارت علوم وی به عنوان اولین گزینه برای این معاونت مطرح است و محمد فرهادی و جعفر توفیقی گزینه‌های بعدی هستند. در سازمان حفاظت محیط زیست معصومه ابتکار با نظر اکثریت مورد نظر مطرح شده است.
 
جای خالی نام سیف درمیان گزینه های تصدی ریاست بانک مرکزی
 
ایلنا نوشته است: برای بانک مرکزی نیز مسعود نیلی، اصغرفخریه کاشان و همتی مطرح هستند. در میان این اسامی از ولی ا... سیف نامی به میان نیامده است. طبق نظر کارگروه‌های مورد بحث حضور جهانگیری در معاونت اول رییس جمهوری قطعی شده است. سردار دهقان علاوه بر وزارت دفاع یکی از جدی‌ترین گزینه‌های حضور در شورای عالی امنیت ملی است. طبق آمار غیر رسمی ایلنا پیشنهاد سه کارگروه مورد نظر این است که معاونت اجرایی رییس جمهور، نهاد ریاست جمهوری و دفتر رییس جمهور در هم ادغام شده و در صورت حضور نداشتن شریعتمداری در وزارتخانه‌های دیگر، ریاست سه نهاد ادغام شده با محمد شریعتمداری یا محمود واعظی باشد. همچنین بهروز نعمتی عضو هیئت رئیسه مجلس در گفت و گو با عصر ایران نیز گفت: احتمال تغییر در وزارت خانه‌های نفت و خارجه وجود ندارد.
 
آیا روحانی در کابینه همه را شوکه می کند؟
 
این گمانه زنی ها در حالی منتشر می شود که بررسی گمانه زنی های قبل از آغاز به کار دولت یازدهم در سال 92 حاکی از آن است که بسیاری از این احتمالات به وقوع نپیوسته و با وزرای پیشنهادی روحانی به دولت تفاوت های زیادی داشته است. در همین خصوص پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری نیز در توئیتی نوشته است: چه بسا فهرست سازان درهفته های آتی شوکه شوند. کمیته ای نیست؛ رییس جمهور تصمیم می گیرد تا کابینه دوازدهم؛ هماهنگ تر در راهبرد، برنامه و اجرا باشد. حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور نیز در توئیتر خود با اشاره به این گمانه زنی های مختلف نوشته بود: انتشار فهرست‌های مختلف از تغییرات احتمالی کابینه إخبارهایی است به امید انشاء.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: