عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: انتظار نقطه ای کانونی است که از آن به صورت تصاعدی نشاط، حرکت، درستی، اخلاق، پاکی، زیبایی، خوبی و نظم می جوشد و از سطوح فردی عبور و به سطوح اجتماعی جامعه انتقال می یابد.
کد خبر: ۴۲۴۸۷۴
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸ 16 May 2017

آیت الله احمد مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری در جمع مسلمانان مقیم در اسپانیا در موسسه آل البیت (ع) و جشن نیمه شعبان در این کشور با تاکید روایات بر این که انتظار "افضل اعمال امت" است، گفت: انتظار، دارای نمودها و شاخه های متنوع و متعددی از جمله انتظار اجتماعی، اخلاقی، تهذیبی، احساسی و سیاسی است.

وی با بیان اینکه انتظار حقیقی حالتی است که به سرعت به سطوح اجتماعی ارتقا وانتقال پیدا می کند، گفت: انتظار در صورت پا نهادن به سطوح اجتماعی به سمت "هم سنخ سازی خصوصیات جامعه فعلی با خصوصیات جامعه مهدوی" به پیش می رود و دست کم  گرایش به سه خصوصیت وحدت اجتماعی، عدل اجتماعی و صدق اجتماعی را شکل می دهد.

آیت الله مبلغی خاطرنشان کرد: انتظار از آن جهت، گرایش به وحدت اجتماعی را در جامعه مستقر می سازد که "جامعه بالغ منتظر" نمی تواند خود را با امامی که "جامع الکلمة" و"مؤلف الشمل" است هماهنگ نکند و به سمت تفرقه به پیش برود.

وی افزود: امام مهدی(عج) وقتی می آید دنبال تفرقه نیست بلکه به دنبال گرد آوردن، اجتماع، اتفاق و جمع کلمه است، امروز ضروری است ما برای ایجاد "دو نوع وحدت اساسی" تلاش کنیم، که اگر نکنیم انتظار حقیقی  امام مهدی را نمی کشیم و در خط آن حضرت نیستیم بلکه در آن مسیری حرکت می کنیم که به غیبت انجامیده و یا آن را طولانی کرده است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: این دو وحدت شامل وحدت شیعه، شیعه و دیگری وحدت شیعه  و سنی است، اگر شیعه امروز فیمابین خود اختلاف داشته باشد نمی تواند محاسن اهل بیت (ع) را در خود، رفتار و نگاه خود منعکس کند.

آیت الله مبلغی در ارتباط با وحدت با اهل سنت گفت: ما موظفیم که تلاش کنیم امت شکل گیرد.

وی گفت: انتظار از آن جهت به  گرایش به عدل اجتماعی  می انجامد  که جامعه بالغ منتظر نمی تواند مسیر و محتوای حرکت خود را با امامی که هدف اعلای او بسط عدل است هماهنگ نکند و خدای نخواسته به ظلم اجتماعی روی آورد.

وی افزود: گرایش به عدل اجتماعی به معنای ظلم ناپذیری در همه سطوح از جمله سطح بین المللی است.

آیت الله مبلغی گفت: گرایش جامعه منتظر به صدق اجتماعی از آن جهت است که تجلی هماهنگی این جامعه با امامی که باز کننده  رشته های دروغ و افترا (قاطع حبائل الکذب والافتراء) است، رویکرد به صدق اجتماعی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این که جامعه امام مهدی جامعه افترا و تهمت به یکدیگر نیست، گفت:  نباید دیگران در صدق از ما جلوتر باشند البته هر کجا صدق باشد خوب است ولی ما باید از دیگران  جلوتر باشیم.

آیت الله مبلغی با اشاره به این که امام مهدی برای استقرار اخلاق مثل پیامبر (ص) قیام می کند گفت: اگر جامعه، حقیقت انتظار را در خود تجربه کند به اخلاقی ترین جامعه بدل می شود.

 وی با اشاره به سخن امام صادق (ع) "من سُرّ أن یکون من أصحاب القائم ، فلینتظر ولیعمل بالورع ومحاسن الأخلاق وهو منتظر" افزود: امام (ع) در این سخن بین انتظار و عمل به محاسن اخلاقی ربط منطقی ایجاد کرده است. منتظر باید زیبایی های اخلاق را در خود متجلی کند منتظر باید در نقطه پیشتاز از حیث عمل به اخلاق باشد.

آیت الله مبلغی افزود: امروز لازم ترین کار این است که ما خود را اخلاقی ترین ملت نشان بدهیم، ما امروز می توانیم با اخلاق، فضاهای تبلیغات جهانی را تسخیر کنیم و افکار عمومی را به خود متوجه کنیم و توطئه های علیه امت را خنثی بکنیم ما امروز با اخلاق می توانیم نسل های جدید را به سمت اسلام جذب کنیم.

وی تاکید کرد: بی اعتنایی به اخلاق حذف دین در جامعه را در پی دارد.

 عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: در این روزگاران اگر ما از انقلاب اسلامی حسن استفاده را ببریم، می توانیم امواجی از  اخلاق، انسانیت و مبارزه با ستم را شکل دهیم و در جهان درخششی بیشتر و ظهوری بهتر را احراز کنیم.

آیت الله مبلغی در بخش پایانی سخنان خود در مورد انتخابات ریاست جمهوری و ضمن دعوت از ایرانیان مقیم خارج از کشور  برای حضور در این صحنه گفت: امید است این انتخابات به صورت هر چه اخلاقی تر و باشکوه تر برگزار گردد تا برگ دیگری از افتخارات انقلاب را محقق کنیم./

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: