مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان گفت: ۹۰۰ تن گندم سالانه در چرخه آرد و نان استان دورریز و تبدیل به ضایعات می‌شود.
کد خبر: ۱۰۵۵۶۹۷
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۶ 11 July 2022

به گزارش تابناک حجت الله بیرانوند روز دوشنبه در گفت و گو با  اهالی رسانه مصرف سالانه گندم در کشور و لرستان را به ترتیب ۱۲ میلیون تن و ۳۰۰ هزار تن برشمرد و بیان کرد: ۳۰ درصد این رقم در استان معادل ۹۰۰ تن در قالب چرخه آرد و نان سالانه دورریز می شود.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده برای تولید هر کیلوگرم گندم به طور متوسط ۱۲ هزار تومان است بیان کرد: این رقم در چرخه تولید آرد با هزینه های حمل و تبدیل بیشتر و به ۱۶ هزار تومان در هر کیلوگرم می رسد و برای پخت نان نیز با احتساب هزینه های جانبی بیشتر می شود.

وی گفت: آمار قطعی در خصوص دورریز وجود ندارد اما بر اساس اظهارات کارشناسان، ۱۰ تا ۳۰ درصد نان تولیدی در نانوایی ها به ضایعات تبدیل می شود که این عدد در لرستان به ۳۰ درصد رسیده است.

بیرانوند افزود: اولین علت تبدیل نان به ضایعات، قیمت پایین این محصول برای مصرف کننده است که با توجه به هزینه کم خرید نان، ارزش چندانی برای مبالغ هزینه شده قائل نیستند و در نتیجه به نگهداری آن توجه ندارند.

وی با تاکید بر اینکه برنامه ریزی برای کاهش ضایعات نان باید از مرحله تولید گندم آغاز شود اظهار داشت: باید ارقام گندم تولیدی در کشور تقویت و به مرغوبتر تبدیل و کارخانجات تولید آرد نیز به روز شود تا با انجام بوجاری (پاک کردن غلات و حبوب از خاک و خاشاک به وسیله غربال) استاندارد، کیفیت نان نیز افزایش یابد.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی لرستان ادامه داد: نانوایی ها، ضلع دیگر افزایش یا کاهش کیفیت نان هستند که سه عامل تجهیزات، نیروی انسانی و مواد اولیه در نانوایی ها تعیین کننده این مهم است.

بیرانوند گفت: خریداران نیز باید در نوع حمل و نگهداری نان دقت جدی داشته باشند چراکه بسیاری از مردم نان را بدون هیچگونه پوششی تا منزل و در هوای آزاد نگه می دارند که موجب خشک شدن می شود و برخی نیز نان را درون کیسه های نایلونی قرار می دهند که تبدیل به خمیر می شود در نتیجه، ضایعات نان بلافاصله پس از خرید افزایش می یابد.

بیش از ۲ هزار واحد نانوایی در لرستان وجود دارد که نانوایی های لواش با بیش از یکهزار و ۲۰۰ باب، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده اند، همچنین ماهانه حدود ۲۴ هزار تن آرد در سه بخش نانوایی ها، خانه پزها (عشایری) و صنوف و صنعت استان مصرف می شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار